Časné příznaky rakoviny tlustého střeva u mladých dospělých_ Co vědět

Dlouhé a nevysvětlitelné záchvaty průjmu, bolesti břicha a krevní skvrny během stolice mohou být příznaky raného vzniku kolorektálního karcinomu – onemocnění, které se stále častěji vyskytuje u mladých dospělých, kteří nejsou dostatečně staří, aby se kvalifikovali professional kolonoskopii.

Nejznepokojivějším časným příznakem je krvácení z konečníku, možný příznak rakoviny tlustého střeva, o kterém se mimo koupelnu příliš nemluví.

“Může být těžké nebo trapné o tom mluvit,” řekl Dr. Matthew Kalady, ředitel divize chirurgie tlustého střeva a konečníku v Ohio State College Complete Most cancers Middle. “Ale realita je taková, že každý se něčím takovým zabývá,” a je důležité pochopit, co je normální a co ne, řekl.

Nový výzkum z Washington College College of Medication v St. Louis, publikovaný ve čtvrtek v Journal of the Nationwide Most cancers Institute, zahrnoval 5075 lidí s časným nástupem kolorektálního karcinomu.

Kolonoskopie je zobrazení tlustého střeva pomocí sondy zvané kolonoskop. Ozgu Arslan / Getty Photos / iStockphoto

Cílem bylo najít příznaky, které by mohly dávat časné signály kolorektálního karcinomu, onemocnění, které se v posledních letech šíří mezi mladšími lidmi, přičemž znepokojivý počet je diagnostikován až v pokročilém stádiu. Podle American Most cancers Society se podíl případů kolorektálního karcinomu vyskytujících se u lidí mladších 55 let od roku 1995 do roku 2019 zdvojnásobil, z 11 % na 20 %.

Nový výzkum našel čtyři různé signály až dva roky před diagnózou kolorektálního karcinomu:

Bolest břicha.

Krvácení z konečníku.

Přetrvávající průjem.

Anémie z nedostatku železa. Anémie se obvykle zjistí v ročních krevních testech.

Účastníci měli alespoň jeden z těchto příznaků, které začaly již dva roky předtím, než jim byla diagnostikována.

Kolonoskopie se však doporučují až ve věku 45 let nebo po něm. To znamená, že lidé mohou mít příznaky dlouho předtím, než vyhledají lékařskou péči, nebo jim někdy bude diagnostikována rakovina tlustého střeva – léčitelná nemoc, pokud je zachycena včas, říkají odborníci.

“Jako pacienti jsme tyto věci tak trochu smetli,” řekla autorka studie, doktorka Cassandra Fritzová, odborná asistentka medicíny v oddělení gastroenterologie na Lékařské fakultě Washingtonské univerzity.

Přesto “tyto příznaky by vás měly znepokojit,” řekl Fritz. “Navštivte lékaře, abyste získali další vyšetření.”

Téměř polovina účastníků studie zažila alespoň jeden z těchto příznaků tři měsíce před tím, než jim byla diagnostikována. Riziko diagnózy rakoviny vzrostlo, když se objevily další příznaky.

Výzkum poukazuje na „alarmující problém“ professional mladé dospělé a lékaře, kteří se o ně starají, řekl další autor studie, Yin Cao, docent chirurgie v divizi veřejného zdraví na Washington College College of Medication. “Vysíláme velmi jasnou zprávu, že mladí dospělí si musí být vědomi těchto příznaků,” řekl Cao v rozhovoru.

Obavy je, že lékaři, gastroenterologové a mladší lidé příliš často špatně diagnostikují nebo ignorují příznaky.

“Okay dnešnímu dni je na pohotovosti detekováno mnoho raného kolorektálního karcinomu a u tohoto karcinomu často dochází okay významným diagnostickým zpožděním,” uvedl Cao v prohlášení.

Příznaky jako průjem a bolest břicha mohou být normální a prchavé. Odborníci uvedli, že takové příznaky trvající déle než týden bez jakékoli známé příčiny vyžadují zavolání lékaře.

“Pacientům říkám, že pokud máte průjem, který rychle odezní, pravděpodobně se toho nemusíte bát,” řekl Fritz. “Ale pokud si všimnete, že to trvá týdny nebo měsíc, mohlo by to být něco, o čem byste si měli promluvit” se svým lékařem primární péče.

Dr. William Dahut, hlavní vědecký pracovník Americké společnosti professional rakovinu, vyzývá lidi, aby věnovali pozornost časným příznakům, které mohou naznačovat problémy.

“Pokud máte pocit, že je něco neobvyklého, zatlačte trochu víc na další diagnostické testy,” řekl Dahut.

Sledujte NBC HEALTH na Twitteru a Facebooku.