On-line britské lékárny předepisující vpichy na hubnutí lidem se zdravým BMI

On-line lékárny působící ve Spojeném království schvalují a rozesílají recepty na kontroverzní hubnoucí vpichy professional lidi se zdravou váhou, zjistilo šetření Guardianu.

Zdá se, že některé lékárny vydávají recepty na takové léky lidem, kteří lžou o svém indexu tělesné hmotnosti (BMI) na on-line formuláři. V jednom případě byl reportérovi vydán předpis poté, co přesně řekl, že jejich BMI je asi 20. Zdravé BMI leží mezi 18,5 a 24,9.

Zjištění vyvolalo poplach mezi charitativními organizacemi professional poruchy příjmu potravy, které varovaly, že léky na hubnutí by se měly prodávat pouze za nejpřísnějších podmínek. Jejich obavy vyvolaly výzvy, aby on-line lékárny zavedly přísnější zdravotní kontroly a screening poruch příjmu potravy.

Léky původně vyvinuté na cukrovku byly nedávno oslavovány jako „gamechangery“ poté, co bylo zjištěno, že pomáhají lidem snížit jejich váhu o více než 10 %, což z nich činí potenciální alternativu okay operaci žaludku. I když jsou dostupné některým lidem v NHS, lze je také zakoupit na předpis prostřednictvím on-line lékáren.

Nicméně léky, které jsou podávány injekčně, jsou kontroverzní, protože mohou způsobit vedlejší účinky, jako je nevolnost a únava, a předpokládá se, že úbytek hmotnosti se vrátí, když se léky vysadí.

Saxenda, značka léku liraglutid, byla schválena professional použití ve Spojeném království professional určité skupiny lidí s obezitou – což znamená BMI 30 nebo vyšší – nebo s nadváhou s BMI 27 až 30 a zdraví související s hmotností. problémy.

Ozempic, značka podobného léku zvaného semaglutid, má licenci na diabetes, ale on-line lékárny jej stále častěji předepisují „off-label“ professional hubnutí. I když je to legální, předepisování „off label“ se provádí podle uvážení předepisujícího lékaře.

Aby Guardian prozkoumal dostupnost hubnoucích vpichů, oslovil výběr on-line lékáren z nejlepších výsledků vyhledávání vrácených Googlem.

Při dvou příležitostech on-line konzultace professional Ozempic – přesně vyplněná reportérkou o délce 1,7 metru (5 cease 7 palců) vážící 57 kg (9 kamenů), což mělo za následek BMI asi 20 – byla okamžitě schválena a odeslána on-line lékárnou Day by day Chemist.

A to navzdory formuláři, který uvádí, že lék by měl být přerušen, jakmile BMI pacienta klesne pod 27. Lék dorazil poštou během několika dní.

Řada dalších kontaktovaných pouze on-line lékáren, včetně Click2Pharmacy, Pharmacy2U a Easy On-line Pharmacy, odmítla předepsat stejné reportérce na základě jejího BMI, stejně jako on-line webové stránky lékárníků Lloyds a Superdrug.

Day by day Chemist na žádost o komentář nereagoval.

Vyšetřování také zjistilo, že jiné internetové lékárny povolily recepty a posílaly léky jednotlivcům, kteří záměrně poskytli nesprávné informace, aby dostali hubnoucí dávky.

Jenny*, která má v anamnéze poruchy příjmu potravy, což znamená, že má nepravidelné stravovací návyky, uvedla, že vyhledala bodnutí poté, co po operaci přibrala 4,5 kg až 6,4 kg.

„Rozhodně nepatřím do váhové kategorie, abych se kvalifikoval professional jakýkoli druh léku na hubnutí. Ale rozhodla jsem se, že opravdu chci rychlé řešení,“ řekla. “Mohl jsem si to dovolit.”

Když Jenny hledala on-line, našla obrovské množství on-line chemiků a že okay získání receptu na Saxendu stačilo odpovědět na několik jednoduchých otázek. „Jedna z nich je: ‚Jaká je vaše váha?‘ Tak jsem ke své váze přidala dva a půl kamene, zachovala jsem stejnou výšku, věk [a] všechno ostatní,“ řekla.

Aby bylo možné pokračovat v objednávce, musí žadatelé umožnit společnosti Chemist4U možnost kontaktovat praktického lékaře pacienta a prohlédnout si jeho souhrnný záznam péče. Jako teenager měla Jenny poruchu příjmu potravy, která byla prodiskutována se svým rodinným lékařem, ale není známo, zda byl kontaktován její praktický lékař poté, co vyplnila formulář professional Saxendu. Přesto recept dorazil poštou během několika dnů.

Sasha* řekla, že vyhledala Ozempic on-line, aby zhubla 6 až 7 kg, aby snížila své BMI na spodní hranici „zdravého“ okna a snížila riziko cukrovky – onemocnění, které bylo v její rodině běžné.

Stejně jako Jenny předložila nesprávnou váhu, aby získala předpis z Mayfair Weight Loss Clinic. “Musel jsem zvýšit svou váhu, abych dosáhl 30 BMI na této on-line klinice professional hubnutí, abych to získal,” řekl Sasha. Mayfair Weight Loss Clinic neodpověděla na žádost o komentář.

V roce 2019 zavedla Generální farmaceutická rada (GPhC), nezávislý regulační orgán professional lékárníky a lékárny, nová ochranná opatření, aby chránila lidi před riziky nákupu nevhodných léků prostřednictvím on-line poskytovatelů.

V pokynech professional lékárny působící na dálku, včetně on-line, GPhC říká: „Některé kategorie léků nejsou vhodné professional dodávání on-line, pokud nebyly zavedeny další záruky, aby se zajistilo, že jsou klinicky vhodné – mezi ně patří léky podléhající zneužívání, nadužívání nebo nesprávné používání nebo když tam jeje rizikem závislosti a průběžného sledování.“

GPhC potvrdilo, že tato kategorie zahrnuje léky používané okay hubnutí.

Pokyny dále říkají, že léky v této kategorii by neměly být předepisovány, pokud lékárna nebyla ujištěna, „že předepisující lékař kontaktoval praktického lékaře před vydáním předpisu a že praktický lékař předepisujícímu lékaři potvrdil, že předpis je vhodný professional pacienta a že je zavedeno vhodné monitorování“.

Tom Quinn z charitativní organizace professional poruchy příjmu potravy Beat vyjádřil znepokojení nad zjištěními. “Skutečnost, že injekce na hubnutí jsou zjevně dostupné on-line bez přísných zdravotních kontrol, je velmi alarmující,” řekl.

“Může být neuvěřitelně lákavé objednat si injekce na hubnutí, jako je Ozempic, protože se zdá, že slibují rychlé výsledky, ale tyto léky mohou být extrémně nebezpečné professional osoby s poruchami příjmu potravy.”

Quinn řekl, že rychlý úbytek hmotnosti by mohl přispět okay tomu, že se u zranitelných lidí poprvé rozvinou poruchy příjmu potravy. “Nikdy nemůžete zjistit, zda má někdo poruchu příjmu potravy na základě jeho BMI, a je důležité, aby byly provedeny důkladné zdravotní kontroly a screening poruch příjmu potravy, aby se zajistilo, že nikdo, kdo není nemocný s poruchou příjmu potravy, nebude mít přístup okay lékům na hubnutí,” řekl. .

The Guardian předal svá zjištění GPhC. Claire Bryce-Smith, ředitelka professional náhled, zpravodajství a inspekci regulátora, řekla: „Všechny obavy, které s námi vzneseme, bereme velmi vážně a součástí naší function je kontrolovat lékárny, abychom se ujistili, že splňují standardy, které jsme stanovili. chránit bezpečí pacienta.

„Nedávno jsme přijali opatření, abychom zastavili malý počet on-line lékáren, které dodávají léky na hubnutí potenciálně zranitelným lidem. Také jsme všem internetovým lékárnám připomněli, že se musí neustále řídit našimi standardy a pokyny.

„Mezi ně patří požadavek na lékárny, aby se ujistily, že mají všechny relevantní informace o pacientovi před předepsáním předpisu a provedením posouzení rizik s cílem zvážit pohodu osoby, zejména proto, že v příčině mohou hrát roli poruchy příjmu potravy, tělesná dysmorfie a problémy s duševním zdravím. za vyžádání těchto léků.”

Bryce-Smith uvedl, že lékárny by měly ověřovat přesnost informací, které jim pacienti poskytli, například pomocí video konzultací. Dodala, že ti, kteří mají přístup ke zdravotnickým službám, by také měli vždy poskytovat pravdivé a přesné informace o svém zdraví a anamnéze.

* Jména byla změněna.