Studie odhaluje, jak jsou různé typy obezity spojeny s rakovinou

Přihlaste se ok odběru úplného přehledu všech nejlepších názorů týdne v našem e-mailu Voices Dispatches Přihlaste se ok odběru našeho bezplatného týdenního zpravodaje Voices Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu Zadejte platnou e-mailovou adresu PŘIHLÁSIT SE Chci dostávat e-maily o nabídkách, události a aktualizace z The Unbiased. Přečtěte si naše oznámení o ochraně osobních údajů Děkujeme, že jste se zaregistrovali ok

Voices odesílá e-mail {{ #verifyErrors }} {{ zpráva }} {{ /verifyErrors }} {{ ^verifyErrors }} Něco se pokazilo. Zkuste to znovu později {{ /verifyErrors }}

Jak metabolicky zdravé, tak nezdravé „formy“ obezity jsou spojeny se zvýšeným rizikem různých typů rakoviny, varuje nová studie.

Případy obezity s metabolickými komplikacemi, běžně nazývané „metabolicky nezdravá obezita“, stejně jako zprávy o „zdravých“ formách onemocnění, které nepředstavují metabolické poškození těla, byly hodnoceny vědci, včetně těch z Lund College ve Švédsku.

Zjištění, která budou tento týden prezentována na Evropském kongresu o obezitě v Dublinu, zdůraznila, že typ metabolismu u pacientů s obezitou je důležitý při hodnocení jejich rizika rakoviny.

Neexistují žádné všeobecně uznávané definice professional metabolicky zdravého člověka, ale předchozí studie naznačují, že u lidí s takovým stavem metabolismu je tělo schopno reagovat na jídlo agilním a prospěšným způsobem, čímž se snižuje riziko onemocnění, jako je diabetes 2. onemocnění srdce a ztučnění jater.

A u některých lidí s obezitou se ukázalo, že zdravý metabolismus je chrání před mnoha nepříznivými účinky nadměrného tělesného tuku.

Ve své nové studii publikované v Journal of the Nationwide Most cancers Institute však vědci zjistili, že zatímco metabolicky nezdravá obezita je silněji spojena s rakovinou, obě formy stavu vysokého tělesného tuku souvisejí se zvýšeným rizikem různých typů rakoviny.

Analyzovali, jak index tělesné hmotnosti spolu s metabolickým zdravotním stavem více než 797 000 evropských jedinců souvisí s rizikem rakoviny souvisejícím s obezitou.

Výzkumníci vyvinuli metabolické skóre zahrnující krevní tlak, plazmatickou glukózu a triglyceridy, aby definovali metabolicky zdravý a nezdravý stav.

Účastníci byli poté rozděleni do šesti kategorií – metabolicky nezdravá obezita, metabolicky zdravá obezita, metabolicky nezdravá nadváha, metabolicky zdravá nadváha, metabolicky nezdravá normální váha a metabolicky zdravá normální váha.

Vědci zjistili, že metabolicky nezdravá obezita je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva, konečníku, slinivky břišní, endometria, jater, žlučníku a ledvin ve srovnání s metabolicky zdravou normální hmotností.

Nejvyšší odhady rizika podle výzkumníků byly u rakoviny endometria, jater a ledvin s 2,5–3krát zvýšeným rizikem.

Bylo zjištěno, že metabolicky nezdravé ženy s obezitou mají o 21 procent zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva, trojnásobně zvýšené riziko rakoviny endometria a 2,5krát vyšší riziko rakoviny ledvin ve srovnání s metabolicky zdravými ženami s normální hmotností.

Ženy s obezitou, které byly metabolicky zdravé, měly 2,4krát zvýšené riziko rakoviny endometria a o 80 procent vyšší riziko rakoviny ledvin, uvedli vědci.

U mužů měli metabolicky nezdraví jedinci s obezitou 2,6krát zvýšené relativní riziko rakoviny ledvin, 85% zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva a 32% zvýšené riziko rakoviny slinivky a konečníku.

U mužů výzkumníci uvedli, že obezita s metabolickými komplikacemi zvyšuje riziko těchto rakovin souvisejících s obezitou více, než se očekávalo ze součtu obou rizikových faktorů jednotlivě.

“To má důležité důsledky professional veřejné zdraví, což naznačuje, že značnému počtu případů rakoviny by bylo možné potenciálně zabránit tím, že se zaměříme na koexistenci metabolických problémů a obezity, zejména u rakoviny související s obezitou u mužů,” poznamenali vědci.

“Obecně platí, že metabolická nezdravost dále zvyšuje riziko rakoviny související s obezitou, což naznačuje, že jak obezita, tak metabolické stavy jsou užitečnými cíli professional prevenci rakoviny souvisejících s obezitou,” uzavřeli.