Studie ukazuje, že poruchy příjmu potravy u mladých lidí během pandemie prudce vzrostly

CNN —

Spolu s mnoha dopady pandemie Covid-19 na pediatrickou péči vědci zaznamenali výrazný nárůst mladých dospělých, kteří hledají léčbu professional poruchy stravování.

Podle nové studie zveřejněné v pondělí v časopise JAMA Pediatrics ve Spojených státech vzrostl počet hospitalizovaných mladých dospělých a dospívajících s poruchami příjmu potravy během dvou let před pandemií o 0,7 % měsíčně. Ale v roce 2020, prvním roce pandemie, se tento růst zvýšil v průměru na 7,2 % měsíčně.

Od jara 2020 – kdy byla poprvé zavedena většina omezení/uzavírání Covid-19 – do jara 2021 se počet hospitalizovaných pacientů s poruchami příjmu potravy přibližně zdvojnásobil. Toto číslo dosáhlo svého vrcholu v dubnu 2021.

„Podařilo se nám prokázat, že na několika místech po celé zemi došlo po začátku pandemie ok významnému nárůstu pacientů s poruchami příjmu potravy – že to nebyl jen jev na jednom místě,“ řekl první autor studie Dr. Sydney Hartman-Munick, odborný asistent pediatrie na College of Massachusetts Chan Medical College. “Výsledky jsou v souladu s tím, co jsme všichni cítili při každodenní práci na našich klinikách a v nemocnici.”

Jednotlivé nemocnice hlásily nárůst případů poruch příjmu potravy během pandemie, ale tato studie byla první, která ukázala dopad v celé zemi, řekl Dr. Jason Nagata, odborný asistent pediatrie na College of California, San Francisco. Nagata nebyl zapojen do studie.

Výzkumníci podle studie sledovali údaje ze 14 „geograficky odlišných“ programů nemocniční medicíny professional adolescenty a jednoho mimonemocničního programu léčby poruch příjmu potravy od roku 2018 do roku 2021. Výzkum ukázal, že počet lidí hledajících léčbu vzrostl, ale nelze říci, že zvýšení způsobila pandemie nebo že závažnost případů byla během pandemie horší, řekl Hartman-Munick.

“Poruchy příjmu potravy byly a nadále jsou významným problémem veřejného zdraví professional dospívající a mladé dospělé,” řekla. “Poruchy příjmu potravy mohou být vážné, celoživotní a smrtelné a zotavení může trvat roky, i když je včas a správně léčena.”

Po prvním roce pandemie se objem nových pacientů začal v roce 2021 snižovat — ale stále zůstal na vyšších úrovních než před Covid-19.

“Na konci studie nedosáhly předpandemické základní úrovně, takže pravděpodobně pociťujeme dopad tohoto nárůstu objemu ještě nějakou dobu,” řekl Hartman-Munick.

Více rukou na palubě

Existuje mnoho důvodů, proč mohla pandemie ovlivnit nárůst lidí hledajících léčbu poruch příjmu potravy, řekl Hartman-Munick.

Bylo to období nejistoty se změnami denních rutin, narušení dostupnosti potravin, obav o zdraví a ztráty kontroly, dodala.

Výrazný nárůst čísel ukazuje, že je potřeba více lékařů vyškolených ok léčbě poruch příjmu potravy, včetně poskytovatelů duševního zdraví a dietologů s odbornými znalostmi v oblasti poruch příjmu potravy, dodala.

„Potřebujeme větší kapacitu v programech professional poruchy příjmu potravy, abychom mohli pojmout více pacientů, a rozšířit zdroje professional pacienty s Medicaidem, kteří čelí největším omezením léčby,“ řekl Hartman-Munick.

Lékaři primární péče také potřebují více pokynů ok lékařskému řízení poruch příjmu potravy, dodal Nagata.

Ok růstu mohly přispět faktory jako ztráta kontroly, změny v dostupnosti potravin a zdravotní úzkost, uvedl autor studie. Adobe Inventory

Jak pomoci svému dítěti

Dospívající a mladí dospělí, kteří čelí poruchám příjmu potravy, potřebují profesionální léčbu, v ideálním případě s interdisciplinárním týmem zahrnujícím poskytovatele duševního zdraví, lékařů a výživy, řekl Nagata.

“Poruchy příjmu potravy mohou vést ok vážným zdravotním komplikacím postihujícím srdce, mozek, játra, ledviny a další orgány,” dodal.

Je důležité vědět, co hledat. Tyto poruchy mohou postihnout lidi všech pohlaví, ras, etnických skupin, sexuální orientace, věku a tělesných velikostí.

“Nemůžete poznat, že někdo má poruchu příjmu potravy pouze podle vzhledu,” řekl Nagata.

Existuje stereotyp, že poruchy příjmu potravy se vyvinou pouze u dívek, ale u chlapců také, řekl Nagata. U chlapců se poruchy příjmu potravy často projevují jako posedlost nadměrným cvičením a svalnatostí, někdy se zaměřením na doplňky professional budování svalů, dodal. Tyto případy jsou často nedostatečně hlášeny a léčeny.

Obecně platí, že varovné signály professional kohokoli s poruchou příjmu potravy mohou zahrnovat zájem o velikost, váhu, jídlo nebo cvičení, které zhoršují kvalitu života člověka, řekl Nagata. Lidé s poruchami příjmu potravy se také mohou stáhnout od svých přátel a rutiny.

“Další varovné signály zahrnují půst, výrazné omezení kalorií, zvracení nebo užívání laxativ nebo pilulek na hubnutí, aby zhubnul,” řekl.

Rodiny by měly vznést obavy u poskytovatele zdravotní péče, pokud vidí tyto příznaky, řekl Nagata. Odborník může posoudit poruchu příjmu potravy a doporučitrodiny ke zdrojům, které mají dále využít, dodal.

Rodiče, pečovatelé a dospívající mohou také zavolat na linku pomoci Nationwide Consuming Problems Affiliation (800-931-2237).