Vysoké riziko krevního cukru_ Gudžarátský „sladký zub“ podporuje alarmující nárůst případů diabetu

Vysoká hladina cukru v krvi: Prevalence cukrovky ve státě raketově stoupá alarmujícím tempem. Nedávné údaje z Národního průzkumu zdraví rodiny (NFHS-5) provedeného v roce 2022 objasňují závažnost problému.

Průzkum odhaluje alarmující statistiky o vysokých náhodných hladinách glukózy v krvi (RBG), které překračují práh 141 mg/dl. Mezi ženami v Gudžarátu je prevalence ohromujících 14,8 procenta, zatímco u mužů dosahuje 16,1 procenta.

Ve srovnání, předchozí zpráva NFHS-4 vydaná v letech 2015-16 uváděla výrazně nižší čísla 5,8 procenta u žen a 7,6 procenta u mužů.

Tato čísla vykreslují znepokojivý obrázek, protože Gudžarát překračuje celostátní průměr 12,4 procent u žen a 14,4 procent u mužů, pokud jde o vysoké úrovně RBG.

Mezi hlavními státy s populací přesahující tři miliony, Gujarat zaujímá čtvrté místo, což zdůrazňuje naléhavou potřebu okamžitého zásahu a rozsáhlých kampaní na zvýšení povědomí.

Situace se zhoršila, protože stát čelí následkům svých sladkých požitků. Rostoucí prevalence diabetu vyžaduje okamžitá opatření okay omezení jeho alarmujícího nárůstu.

Rucha J. Mehta, endokrinolog z Gudžarátu s více než 16letými zkušenostmi, řekl IANS: “Do roku 2030 bude každý šestý Ind diabetik. Jedním z hlavních důvodů cukrovky je obezita a v současnosti je 7 z 10 dospělých a 4 z 11 dětí je v Indii obézních. Scénář v Gudžarátu je ještě horší. 150–170 minut kardia týdně je nutností professional udržení zdravého těla.“

Mluvila také o gudžarátské dietě a řekla: “Gudžarátská dieta obsahuje most sacharidů, oleje a cukru. Kvůli tak špatným životním návykům je diabetes 2. typu na vzestupu. Máme nyní více pacientů, než jsme kdy měli.”

Epidemiolog Kaumudi Joshipura, který byl jmenován děkanem nově otevřené školy veřejného zdraví Ahmedabad College, také řekl IANS: „Pokud jde o životní styl, náš je jediný stát, kde dáváme cukr téměř do všeho, co vaříme, a to hodně. smažené věci, dieta s rafinovanými sacharidy. Překvapilo mě, že ačkoliv je alkohol v Gudžarátu zakázán, mnoho lidí je na alkoholu závislých více než v jiných státech,“

Předseda a hlavní diabetolog Swasthya Diabetes Care & All India Institute of Diabetes & Analysis, Dr. Mayur Patel řekl IANS: “Případů cukrovky v Gudžarátu rychle přibývá, a to jak kvůli přejídání, tak kvůli nedostatečnému jedení. Neexistuje nic jako rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a naše stravovací návyky situaci ještě zhoršují. Přibývání na váze je professional Gudžaráty velkým problémem.“

Proč Gudžaráti přidávají cukr do každého jídla?

Polosuché klima Gudžarátu, charakterizované spalujícími teplotami dosahujícími v létě až 45 stupňů Celsia, spolu s nepravidelnými srážkami, má za následek nedostatek vody. Podzemní voda, primární zdroj pitné vody, je přirozeně slaná a obsahuje vysoké hladiny fluoridů kvůli své blízkosti okay pobřeží. Tato slaná voda, která se místně nazývá “khaara pani”, hluboce ovlivňuje chuť jídla připraveného s ní.

Aby vyvážili nadměrnou slanost, začali předkové Gudžarátu přidávat do svých pokrmů prvek sladkosti, typicky jaggery.

Postupem času se tato praxe zakořenila v kultuře a obyvatelé Gudžarátu si vyvinuli choice professional sladká jídla.